2017/03/05

Ogród jak dziennik. Sekretny i owiany tajemnicą

Każdy z nich przywodzi na myśl średniowieczny ogród otoczonym murem. Zwykle są zaaranżowane w zgodzie z estetyką barokową. Wiele z nich ma także wiele elementów klasycznych. Są zawieszone w czasie i przepełnione aurą tajemniczości. Trochę jak dziennik... Trend na tajemniczość rozpowszechniła pisarka France Burnett w powieści Tajemniczy ogród. Jak stworzyć tak cudowny klimat podobny do literackiego ogrodu? 

Atmosferę ogrodu zdaje się tworzyć sama natura. Ogrodnik pozwala jej działać, nie zapobiega jej. Stąd spatynowane drewno, zarośnięty mur i mech powoli pokrywający nawierzchnię ogrodu. 


Za jego murami powinny znaleźć się drzewa i krzewy usiłujące przedostać się do uporządkowanej przestrzeni przepełnionej światłem. Furtka lub brama powinna być jak okno, przez które możemy zobaczyć, co dzieje się poza tajemniczym miejscem. Dzięki temu przestrzeń nie jest zamknięta i sprawia wrażenie rozległej, nie wywołuje lęków klaustrofobicznych. 


Podstawą ogrodu jest symetrycznie podzielona przestrzeń uzupełniona zimozielonymi roślinami. Warto też znaleźć miejsce na ceramiczne donice z drzewkami. Miejsce wypoczynku powinno zostać wyłożone trwałymi płytami betonowymi, zaś dłuższe ścieżki sypkim gresem. 


Akcenty kolorystyczne. Jestem zwolennikiem roślin, których kwiaty są białe, jednak nie o barwę kwiatów tu się rozchodzi, a to, że powinno się je sadzić grupami tak by tworzyły kolorystyczne plamy w ogrodzie. 


Po więcej inspiracji zapraszam was na moją tablicę Tajemniczy ogród. Ciekawe jest tylko czy lepiej w nim odpoczywać czy raczej ukrywać się przed innymi...