2017/07/21

Pomysł na tani podjazd inny niż wszystkie

Mam wrażenie, że w naszym kraju wielu z nas cierpi na brukowy zawrót głowy. Polska kostką brukową stoi! A przecież podjazd może być wykonany w ciekawy i niestandardowy sposób. Może być przy tym tani. Zapraszam na prezentację taniego podjazdu do garażu! 
Pinimg


Inspirując się, doszedłem do kilku ciekawych wniosków, z którymi chciałbym się z wami podzielić. Na pewno będą pomocne w sytuacji, kiedy sami będziecie chcieli zaprojektować swój własny podjazd. 

Szerokość podjazdu

Elle Decor

Dojazd powinien mieć nie mniej niż 3 metry szerokości; w przypadku, kiedy jest połączony z chodnikiem, całość powinna mieć ok. 4,5 m. 

Grubość nawierzchni 
Pinimg

Grubość nawierzchni jest zależna od tego, jakie pojazdy będą się po niej poruszały. Jeśli jesteś właścicielem samochodu osobowego, musisz pamiętać,  że elementy tworzące nawierzchnię powinny mieć grubość 6 cm. Kierowcy samochodów ciężarowych powinny dobierać kostkę o grubości 8 cm. 

Konstrukcja 
Getdavinci

Konstrukcja podjazdu przypomina trochę drogę rzymską. Podobnie jak ona składa się z trzech warstw: podbudowy, warstwy nośnej oraz użytkowej. Wszystko zaczyna się od wykopu. Na jego dnie kładziemy warstwę podbudowy, czyli większych kamieni. Na podbudowie kładziemy warstwę mniejszych kamieni, tłucznia. Ten sposób układania kamieni działa jak mechanizm, który bezpiecznie przenosi ciężar. Następna warstwa, to warstwa użytkowa. Na samym wierzchu wyrównujemy podjazd warstwą żwiru. 

Trzeba unikać efekciarstwa
Ludodierck

Mniej znaczy więcej to sztandarowa zasada projektowania czegokolwiek. Unikaj taniego efekciarstwa. Jeśli decydujesz się na linie, dodatkowe zaokrąglenia, pamiętaj, że ma to komuś lub czemuś służyć. Elementy, które nie pełnią żadnej funkcji, trzeba usunąć! 

Nieregularność 
Ive Baum Schule

Jeśli decydujemy się na wyłożenie podjazdu kostka, trzeba pamiętać, że kostka z nieregularnym kształtem wygląda bardziej swojsko, nie chcąc mówić "lepiej". Ta o regularnym, powtarzalnym kształcie nie jest gorsza, wygląda po prostu bardziej nowocześnie. Możesz sporo zaoszczędzić. Producenci kamienia często sprzedają odpadki z cięcia, tzw. kamień łamany,  po znacznie niższej cenie! 

Łącz kruszywa

Patrick Verbruggen

Podjazd wyłożony kostką jednego typu wygląda trochę jak parking przed dyskontem. Należy łączyć materiały! Z kostki stwórz pasy okalające, wyznaczające granice podjazdu lub strefę do chodzenia. Zaś pomiędzy nimi wysyp żwir w podobnym odcieniu lub znacznie jaśniejszy/ciemniejszy. Efekt wow murowany! 

Układaj na skos

Natuerlichkreativ

Kostkę można ułożyć na skos. Stworzy to efekt drogi rodem ze starego miasta albo kocich łbów. Nie trzeba układać jej idealnie pod kątem 90 stopni. 

Akcesoria 

Lebiego

Ostatnim punktem każdego projektu są dodatki. Tak też tym razem! Warto zatroszczyć się o akcesoria takie jak donice, w których zasadzimy rośliny. Można także pomyśleć o montażu dodatkowego oświetlenia lub lamp naściennych, które skomponują się z podjazdem. 

Wszystko zarasta 
Prairepierch

Szczerze mówiąc, lepiej nie kierować się doborem nawierzchni argumentem typu "żwir zarasta" albo "na kostce szybko pojawia się mech" (który swoją drogą jest świetny, ale znam takich, którzy się o niego czepiają). Zasada jest taka, że w domu zawsze jest coś do zrobienia, stąd lepiej wybierać to, co nam się po prostu podoba. Bardziej podoba.     

Całą bazę i więcej inspiracji znajdziesz na mojej tablicy poniżej: