2017/08/25

Talerz, który podwaja porcje jedzenia. Myślisz, że zjesz więcej, a jesz mniej!


Iluzja może być sposobem na walkę z nadmierną konsumpcją – sugeruje Studio Playfool, które zaprojektowało zestaw talerzy i sztućców, dzięki którym możemy spożywać znacznie mniej. Designerski komplet jest stworzony z zwierciadła, które odbija jedzenie, znajdujące się w pobliżu. Sprawia, że mamy wrażenie, że spożywamy go o połowę więcej! 


Komplet lustrzanych talerzy i sztućców powstał jako reakcja na problem braku żywności, jaki może wystąpić w przyszłości.  Zestaw Half/Full został zaprojektowany przez Saki Maruyama oraz Daniela Coppena,  para studentów z London’s Royal College of Art są znani jaki Studio Playfool. 

W niedalekiej przyszłości odczujemy wahania zmian klimatu, żywność może nie być już tak łatwo dostępna – sugerują architekci – musimy zadać sobie pytanie, jak przystosować swoją dietę i styl życia już teraz.


To właśnie skłoniło designerów do stworzenia Half/Full, zestawu, który zmienia codzienną dietę. Każdy element w zestawie, w którego skład wchodzą: dwa talerze, kubek, widelec, nóż, łyżka i miseczka, posiada powierzchnię odbijającą, fragment lustra. 

Kiedy jedzenie znajdzie się na talerzu, lustro optycznie podwaja porcje, dzięki czemu nasz mózg zostaje oszukany, dzięki czemu zjadamy mniej pokarmu niż powinniśmy. Projektanci wierzą, że ich produkt może pomóc w zmianie złych przyzwyczajeń, takich jak łakomstwo i spożywanie zbyt dużej ilości pokarmu, w przyszłości. 

Źródło / Dezeen